جراحی دندان عقل نهفته

1397/7/18 0:0
دندان عقل به آخرین دندان دائمی در هر قوس فکی گفته می شود. این دندان ها آخرین یا انتهایی ترین دندان هایی هستند که در دهان ظاهر می شوند.......

جراحی و کشیدن دندان عقل نهفته

دندان عقل به آخرین دندان در هر قوس فکی گفته می شود که در سنین 18 تا 25 سالگی می روید( در برخی افراد امکان دارد زودتر هم رویش کند). این دندان ها آخرین یا انتهایی ترین دندانی است که در دهان ظاهر می شود. هر چند اکثر افراد دندان عقل دارند، همواره این امکان وجود دارد که تمام یا بخشی از آنها هیچگاه رشد نکند. علاوه بر این همواره این امکان وجود دارد که یک فرد بیش از چهار دندان عقل داشته باشد. در بسیاری از افراد، دندان های عقل به دلیل عدم وجود فضای کافی برای رشد دیده نمی شوند و به این ترتیب دندان عقل نهفته بطور عادی از لثه ها خارج نمی شود و زیر بافت لثه قرار می گیرد.

اگر دندان عقل شما فقط تا حدودی رشد کرده و در آمده است، غذا و باکتری ها می توانند زیر لبه لثه اطراف دندان در دهان گیر بیفتند. این مشکل همچنین در صورتی می تواند اتفاق افتد که دندان های عقل شما به نحو مناسب رشد کرده باشد، اما با این وجود امکان تمیز کردن آنها به خاطر قرارگیری این دندان ها در انتهای دهان وجود نداشته باشد. اگر مواد غذایی و باکتری ها در اطراف دندان های عقل گیر بیفتند، این موضوع می تواند منجر به تشکیل پلاک شود. پلاک یک لایه چسبنده تشکیل شده روی دندان است که از تجمع  باکتری ها در دهان به همراه مواد غذایی ریز باقیمانده پس از مسواک زدن، تشکیل می شود.


عوارض نکشیدن دندان عقل نهفته

1-بروز بیماری‌های لثه

2- تحلیل استخوان در دندان‌های مجاور دندان نهفته

3- پوسیدگی دندان‌های مجاور

4- عدم امکان پر کردن دندان‌های مجاور

5- تحلیل ریشه دندان مجاور به علت فشار دندان نهفته

6- مزاحمت دندان نهفته برای روکش‌ها یا بریج یا حتی دست دندان

7- پیدایش کیست‌ها یا تومورها که درمان آنها گاهی با برداشتن قسمتی از استخوان فک همراه خواهد بود.

8- دردهای عصبی صورت

9- شکستگی فک پایین در ناحیه دندان نهفته در اثر ضربه به فک پایین، به دلیل کمبود استقامت استخوان

10- چرخش دندان‌های مجاور

11- نامرتب شدن دندان‌ها

12- بیماری‌های مفصل گیجگاهی–‌فکی و صداهای ناشی از آن

 

تشخیص

شما می توانید با معاینه دهان خود و پیدا کردن سه دندان آسیاب دائمی در هر یک از چهار طرف دهان از وجود دندان عقل آگاه شوید. به هر حال، اگر دندان تحت فشار قرار گرفته یا فضای مناسب برای رشد در اختیار نداشته باشد، بررسی وجود دندان عقل در دهان نیازمند تایید از طریق عکس برداری است. در این حالت معمولاً یک عکس رادیولوژی پانورامیک از دندان ها تهیه می شود تا به این ترتیب بتوان زاویه و وضعیت رشد دندان در دهان را معاینه و بررسی کرد. اکثر دندان های عقل در اوایل دوره جوانی یعنی بین سنین 16 تا 23 سال در دهان رشد می کنند. گاهی اوقات، فرد ممکن است تاثیرات دندان عقل را قبل از امکان مشاهده آن در دهان خود احساس کند. رشد دندان های عقل معمولاً با ایجاد احساس فشار یا گرفتگی در انتهای فک همراه است و گاهی می تواند منجر به سردرد و سرگیجه نیز بشود. دندان پزشک عمومی اغلب می تواند به شما درباره شرایط رشد این دندان ها اطلاعات لازم و مورد نیاز را ارائه کند.

 

توصیه های بعد از کشیدن دندان عقل نهفته

 

به منظور کاهش درد بعد از کشیدن دندان عقل نهفته و کمک به بهبود، شما می توانید نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:
• از مسکن های درد همچون پاراستامول یا ایبوپروفن استفاده کنید (همواره دستورالعمل تولید کننده درباره مقدار دوز داروی مورد نیاز خود برای مصرف را مطالعه نمایید).
• از انجام فعالیت های شدید و تمرین های ورزشی برای چند روز خودداری کنید.
• از یک بالش اضافه برای کمک به بالا نگه داشتن سر خود در زمان خواب استفاده نمایید.
• برای ۲۴ ساعت، از دهان شویه، تف کردن، مصرف نوشیدنی های گرم یا هر چیز دیگری که بتواند باعث خارج شدن لخته خونی ایجاد شده در حفره خالی دندان شود، خودداری کنید تا به این ترتیب به فرآیند بهبود شما کمک شود.
• برای چند روز از غذاهای نرم یا آبکی استفاده کنید و با سایر دندان های خود غذا را بجوید.
• محل کشیده شدن دندان را به آرامی با دهان شویه حاوی مواد ضد عفونی کننده پس از گذشت ۲۴ ساعت از کشیدن دندان شستشو داده و این کار را به طور منظم برای چند روز ادامه دهید.
کار و رانندگی کردن: معمولاً به افراد بیمار توصیه می شود برای یک یا دو روز پس از کشیدن دندان عقل از محل کار خود مرخصی بگیرند. با وجود استفاده از داروی بی حسی شما می توانید بلافاصله رانندگی کنید، اما اگر برای شما از داروهای ضد تشویش و نگرانی استفاده شده است، باید حداقل ۲۴ ساعت از رانندگی کردن خودداری نمایید. اگر کشیدن دندان عقل نهفته شما تحت بی هوشی عمومی انجام شده است، لازم است برای ۴۸ ساعت از رانندگی کردن پس از عمل جراحی اجتناب کنید.
بازگشت به وضعیت عادی: پس از اینکه دندان های عقل شما کشیده شد و التهاب و کبودی آن از بین رفت، دهان و صورت شما باید به وضعیت عادی خود بازگردند. شما معمولاً پس از چند روز می توانید دندان های خود را به صورت عادی مسواک بزنید. مطمئن شوید که دوره مصرف آنتی بیوتیک خود را (در صورتی که  توسط دندان پزشک تجویز شده است) کامل نمایید. در ادامه ممکن است یک ملاقات با دندان پزشک در طول یک هفته یا کمی پس از عمل جراحی دندان عقل نهفته یا نیمه نهفته انجام شود. در این زمان، بخیه های باقیمانده در دهان در صورت وجود کشیده خواهند شد.

کلمات کلیدی:
جراحی     دندان.عقل     دندان.نهفته    

تاریخ بروز رسانی:   19 آبان 1397

تعداد بازدید:   ۲

 


چاپ
< >